Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia oraz podział zadań to zagadnienie bardzo ciekawe i tajemnicze. W ramach projektu edukacyjnego „Akademia Pszczoły Bohatera” uczniowie z klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Jana Kantego w Wojniczu podczas spotkania z p. Piotrem Noskiem – pszczelarzem i zarazem wielkim pasjonatem pszczół, dowiedzieli się o tym jak wygląda codzienność w ulu.
Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają okres zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak się porozumiewają, jak się rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Pan pszczelarz wyjaśnił też dzieciom, czym różni się osa od pszczoły. Dzieci dowiedziały się, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Dużą atrakcją było oglądanie przenośnego ula i plastra miodu, stroju pszczelarza, a nawet obejrzenia przyborów, których używa w swojej codziennej pracy.
Podsumowując spotkanie dowiedzieliśmy się, jaką ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie – bez nich nie byłoby pysznego miodu, ale także kwiatów, owoców i warzyw.
Na zakończenie spotkania gość zaprezentował pachnące świeczki z woskowej tabliczki i sznurka.
To były bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.