W dniach 18,19,20 października uczniowie z klas 6a i 6 b, wraz z wychowawczyniami, odwiedzili Warszawę. Wycieczka szkolna odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki zatytułowanego ,,Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było poznanie historii, zabytków kultury i innych ważnych miejsc naszej stolicy.
Po przyjeździe do Warszawy wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy. Jest to cmentarz wojenny znajdujący się w dzielnicy Wola, na którym spoczywają bohaterowie walczący w Powstaniu Warszawskim oraz cywile zamordowani w 1944 roku. Pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” uczniowie chwilą ciszy uczcili pamięć poległych.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta z Kolumną Zygmunta, Rynku Starego Miasta, Barbakanu, Grobu Nieznanego Żołnierza, Pomnika Małego Powstańca oraz Katedry św. Jana Chrzciciela. W ostatnim z wymienionych miejsc mieści się sarkofag z ciałem błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego. Z kolei na sam koniec dnia podjechaliśmy pod Stadion Narodowy, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od lekcji muzealnej w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Podzieleni na grupy uczniowie pod opieką przewodników muzeum uczestniczyli w grze terenowej pt: „Klucz do fasad pałacu w Wilanowie”. Celem zabawy było odgadnięcie hasła poprzez rozwiązanie 9 zadań związanych
z pałacem.
Później udaliśmy się do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Przygotowana tam wystawa opowiada historię dwóch patronów muzeum na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu postaci na losy Kościoła i Polski. Uczniowie mogli zobaczyć między innymi krzesło, na którym papież siedział podczas Mszy Świętej na Placu Niepodległości w Warszawie oraz jego buty
i piuskę.
Ostatnim punktem zwiedzania w czasie drugiego dnia było odwiedzenie Cmentarza Powązkowskiego, gdzie znajdują się mogiły wybitnych postaci zasłużonych dla historii Polski. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Jana Bytnara pseudonim „Rudy”, Macieja Dawidowskiego pseudonim „Alek” i Tadeusza Zawadzkiego pseudonim „Zośka” – bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Ostatni dzień wycieczki zaczęliśmy od spaceru po ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jednym z największych i najpiękniejszych dachów
w Europie. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Wizyta tam pozwoliła nam na żywo i w praktyce dokonać wielu doświadczeń naukowych, a także poszerzyć swoją wiedzę z zakres nauk ścisłych.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to dla uczniów wyjątkowe spotkanie z historią. Muzeum jest wyrazem hołdu dla tysięcy warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za Polskę. Uczniowie mogli posłuchać historii powstańców, zobaczyć replikę samolotu Liberator B-24J oraz przejść imitacją kanału lindlejowskiego, takiego, jakimi pod płonącym miastem wędrowali powstańcy w 1944 roku. Zwiedzanie muzeum wywołało wśród uczniów wiele emocji i skłoniło do chwili refleksji.
Wycieczka szkoła była świetną okazją do integracji zespołów klasowych i poznania ciekawej historii naszej stolicy. Wszyscy z radością i ogromnym entuzjazmem podziwiali uroki malowniczej Warszawy.
Po trzech intensywnych dniach uczniowie i ich opiekunowie wrócili do domów w dobrych humorach i z dużą dawką pozytywnych wspomnień, które zostaną z nimi na długo.